Faculty / Staff Directory

Administrative Staff
Main Office Principal Docilla Pollard
203 Assistant Principal Juanita Stem
121-B Counselor Arma Adams
121-A IB Coordinator/Gifted Catherine Hegwood
Early Childhood Teaching Staff
120 Pre-K Alexandra Roop
124-G Kindergarten Ashley King Student Intern-Hannah Cirignani
126 Kindergarten Kathleen Gipson
116 Kindergarten Kaitlin Close
Primary Teaching Staff
106 1st Coleen Halvorsen
112 1st Henrietta Johnson
127-G 1st Toni Butts Student Intern-Emma Lehner
110 2nd Roseshetta Caffie
114 2nd Keshanna Milsap
125-G 2nd Laura Hernandez Student Intern Fall-Helena Jankowski Student Intern Spring-Renee Frehlich
101 3rd Daisy Anderson
102-G 3rd Kelli Lanham
104 3rd Nekia King
Intermediate Teaching Staff
208 4th Helen Tambakos
206 4th Nicole Lincoln
204-G 4th (Reading/Writing/Science) Deanna Daley-Mitchell
205 5th (Reading/Writing/Mathematics) Shirley Roberson
202 5th (Reading/Writing/Social Science) Letha Carter-Clark
5th-8th IB/Gifted Team
218-IB 5th-G (Reading/Social Studies) Brian Kelly
222-IB 6th (Reading/Mathematics/Algebra) Franci Nimpson-Boateng
224-IB 7th (Reading/Writing) Cynthia Gordon Student Intern-Rita Narayan
228-IB 8th (Reading/Science) Gina Blanchard
6th-8th IB Team
214-IB 6th (Reading/Writing/Mathematics) Cathy Clark
212-IB 6th (Reading/Writing/Science) Matthew Collins
216-IB 7th (Reading/Writing/Social Studies) Sean Murphy
225-IB 6th-8th (Mathematics) Dr. Lisa Coleman

PowerTeaching Math- Math Coach Sarah Swiatkowski
Special Education Teaching Staff
221 Special Education-Primary Gabrielle Brown
210 Special Education-Intermediate Evelyn Boateng
219 Special Education-Upper Reginald Taylor Student Intern Fall-Renee Frehlich Student Intern Spring-Helena Jankowski
Resource Teaching Staff
201 Music Sarah Bukas
220 Visual Arts Richard Filus
226 Foreign Language-Spanish Alicia Fuller
Gym/126 Physical/Health Education Maureen Shea
Gym Physical/Health Education Brian Dean
Educational Support Staff
120-PreK Teacher Assistant Youvonne Robinson
221-Kdg-3rd SpEd Classroom Asst Pierre Adams
221-Kdg-3rd SpEd Classroom Asst Katha Gletten
210-4th/5th SpEd Classroom Asst JonL Bush
219-6th-8th SpEd Classroom Asst Wilma Mitchell
Support Staff
118 Psychologist Karen Travis
118 Social Worker Akila Ramaswamy
118 School Nurse Beverly Cain-Hill
118 Speech Therapy Linda Moy
Main Office
Main Office
School Clerk /Payroll School Clerk/Treasurer Felicia Morgan-Percy
Sandra Dabney
Lunchroom/Recess Part-time Worker Arlene Lewis
Lunchroom/Recess Part-time Worker Chareese Slaughter
Lunchroom/Recess Part-time Worker Darlette Willis
Lunchroom/Recess Part-time Worker Renee Sanders
Building/Front Desk
Building/2nd Floor (between rooms 218-228) Building/2nd Floor (between rooms 201-216)
Off Duty Police Officer (8:30-12:30) Off Duty Police Officer (12:30-4:30) Security Officer
Security Officer
Officer Craig Bady Officer Adrian Taylor Pamela Johnson
Steve Flowers
Building Engineer Custodian Custodian Custodian Darryl Terry Kevin Hunter Aaron Trotter Nikkia Douglas
Lunchroom Lunchroom Manager Cook Porter Lunchroom Asst Pamela Russell Earlene Buchanan Floyd Davis Lachrisha Faulkner